Vybavení na akce

Na každou akci je potřeba se řádně připravit a hlavně vybavit. Každá akce může být v něčem specifická, pak bývají potřebné informace uvedeny ve zvadle na akci a pokud se vám zdá, že něco chybí, je nejlepší kontaktovat družinového rádce nebo rovnou vedoucího oddílu.

Obecně lze naše akce rozdělit takto:

1. schůzka (družinová nebo oddílová)
  2. jednodenní výlet / výprava
  3. vícedenní (zpravidla víkendová) výprava
  4. tábor

Vybavení na schůzku

Zde je to poměrně jednoduché. Základem je vhodné oblečení, které je lepší volit směrem k něčemu onošenějšímu než k posledním módním trendům. Což hlavně u skautek může být problém. Ale u vlčat a světlušek to velmi doporučujeme, protože děti se dovedou zaneřádit i v naprosto čitém prostředí, nemluvě o hrách venku.

Dále je na každou schůzku potřeba deník (zápisník) a psací potřeby. Dále to může být stezka, šátek nebo třeba uzlovačka. Když je potřeba něco extra, tak se to děti dozví od svých rádců.

Vybavení na jednodenní výpravu

V porovnání se schůzkou je to jen o kousek náročnější. Je dobré volit kvalitní obuv, když bude nepromokavá (ale ne gumáky!) tak je to ideální. Dle ročního období pak volit vhodné zimní doplňky a nezbytností po celý rok je ochrana před deštěm. Tou bude asi u většiny klasická pláštěnka. Lepší je nějaká Gore-Texová bunda, ale vzhledem k cenám takových bund a neuvěřitelně rychlému růstu dětí je to vhodné až pro starší skauty.

Každopádně na ochranu proti dešti prosím nezapomínejte, existuje sice rčení: „skaut je nepromokavý“, které je samozřejmě pravdivé, ale pořádná rýma se nevyhýbá ani léty prověřeným skautům a skautkám, natož tak začínajícím vlčatům a světluškám (o méně závažných nemocech se zde nezmiňujeme, ale hrozí také).

V neposlední řadě je na jednodenní výpravu zpravidla zapotřebí i vlastní pití a jídlo. Pokud by tomu mělo být jinak, tak se to jistě dozvíte ze zvadla na akci, které děti vždy dostávají. Zde je to hodně individuální podle potřeb dítěte, takže se dětí po výpravě ptejte, zda měly hlad nebo kontrolujte kolik toho přinesli domů, aby se s tím příště nemusely tahat nebo nestrádaly. Výhodou jednodenní akce je, že nikdo hlady neumře a i kdyby si díte zapomnělo všechno jídlo doma, tak se o něj postaráme.

Vybavení na celo-víkendovou výpravu

Máme za sebou schůzku a jednodenní výpravu. Děti jsou tedy vhodně oblečené a mají i nějaké ty psací potřeby. To vše se bude hodit i na celo-víkendovou výpravu. Plus „pár“ drobností navíc.

S výběrem věcí na spaní rádi poradíme, stejně tak vám dovedou poradit ve specializovaných prodejnách. Výběr spacáku je věda, proto je dobré ho nepodcenit, pěkně zpracované info je v tomto článku: jak-vybrat-spacak. Naštěstí na většině vícedenních výprav spíme pěkně pod střechou, v zimě ve vytápěných objektech. Podrobnosti se opět dozvíte ze zvadla ke konkrétní akci nebo od vedoucího dítěte.

Na rozdíl od jednodenní výpravy to budete mít doma snazší s jídlem. Téměř vždy si jídlo chystáme společně, takže na těchto výpravách stačí vybavit dítě poplatkem za akci a my už se o zbytek postaráme. Na vás pak zbude jen příprava malé svačinky na cestu.

V neposlední řadě je u vícedenní výpravy důležité si vše dobře nabalit do batohu. Zde je každá rada drahá a osobní zkušenost je v tomto téměř nepřenositelná. Snažte se tedy alespoň o základní pravidlo „volných ruk“, tedy že vše bude sbaleno uvnitř nebo na batohu a v rukou si děti nic neponesou. Většinou nás z vlaku nebo autobusu ještě čeká nějaký ten kilometr na ubytování a igelitová taška v ruce se dovede škaredě pronést.

Tábor

Pokud jste s dítětem zvládli vícedenní výpravu, tak už bude tábor hračka. Na naše tábory si děti sami odvezete, takže je jistě zvládnete pěkně sbalit. Nemusíte se omezovat na turistický batoh, ale klidně použijte kufr (raději starší, spí se ve stanech), ve kterém se dětem budou věci lépe hledat a snad se některým z nich podaří i lépe udržet pořádek.

Věci na spaní jsou stejné jako na vícedenní výpravu, oblečení je také víceméně stejné, jen je ho třeba o něco víc. No a jídlo je opět vařené společně, tady dokonce pod taktovkou výborného kuchaře.

Podrobné informace co a jak na tábor se dozvíte z informačních materiálů k táboru, které dětem předáváme v dostatečném předstihu. Obvykle bývají ke stažení přímo na tomto webu.

Pro rok 2014 jsou veškeré informace zde: tábor 2014 a nebo obecné ZDE.