Pro rodiče

V této části webu se pokusíme dát základní informace pro rodiče benjamínků, světlušek, vlčat, skautek i skautů. Informace to jistě nebudou vyčerpávající, to není cílem tohoto webu. Proto, když nějakou informaci na tomto místě nenaleznete, tak se neváhejte obrátit na družinového rádce vašeho dítěte. Ten vám jistě rád pomůže, případně bude vědět na koho se obrátit. Setkání s rádcem nejlépe domluvíte přímo přes vaše dítě. Můžete také využít náš střediskový e-mail: jarykastila@skaut.cz Základní informace:

Finance

Tuto sekci je možné rozdělit do čtyř částí:
  1. registrace
  2. výpravy
  3. tábor
  4. vybavení
Registrace Registrační poplatek se vybírá jednou ročně, obvykle v období listopad až prosinec. Je složena z částky, kterou odvádíme na vyšší organizační jednotky (okres, kraj, ústředí). Z těchto financí je placen provoz těchto jednotek, které podporují naši činnost různými způsoby. Např. vydáváním metodických příruček, organizování vzdělávacích akcí, zajištění financí a další. Nemalá část registrace se pak do střediska vrací v Dotaci na provozní náklady. Část registrace, zhruba polovina, pak zůstane přímo pro potřeby střediska. Z těchto peněz obnovujeme vybavení pro konání schůzek, udržujeme klubovnu a platíme tu část provozních nákladů, kterou nepokryjeme dotacemi. Částky se každým rokem mění, bohužel postupně rostou, proto zde neuvádíme konkrétní částku (v roce 2013 činila registrace 520,- Kč), tu se dozvíte z informačního letáku rozdávaného dětem v období registrace. Výpravy Zde jsou náklady hodně rozdílné. Záleží na délce výpravy, na náročnosti její organizace a také na místě konání. Kolik, která výprava stojí se dozvíte opět od dětí z informačních lístků k jednotlivým výpravám nebo z elektronické pošty. Cena výpravy bývá složena z ceny: V ceně výpravy nenaleznete žádnou část jako finanční odměnu pro vedoucí, naší největší odměnou je radost dětí z výpravy. Tábor Cena tábora se opět časem vyvíjí a opět stále roste. Rostou totiž ceny potravin a dopravy, stejně tak táborového vybavení. Podrobnější informace o táboře dětem sdělujeme obvykle v průběhu března, abyste měli dostatek času naplánovat rodinnou dovolenou, případně se připravit na placení táborového poplatku. Opět v něm nenajdete žádnou částku pro odměny vedoucím, ale na rozdíl od krátkodobých akcích míváme v ceně tábora jistou rezervu a tak se nám většinou daří z tábora nějakou část ušetřit. Tyto peníze jsou plně využity na táborové vybavení do dalších let, případně na provoz celého střediska. Vybavení Zde nejde obecně stanovit částku, kterou bude vybavení stát. Na běžnou činnost během roku je zapotřebí jen trocha psacích potřeb a nějaký deník. Na schůzky je lepší děti vybavit starším oblečením, aby si to pěkné při hrách nezničily, zde rozhodně není nutné kupovat něco navíc. Trochu jinak je to s výpravami. Tam je také lepší vybavit děti spíše starším oblečením, jeho poškození zde hrozí více než na schůzkách, na druhou stranu je vhodné děti vybavit tak, aby v přírodě nestrádaly. Rozhodně je na místě kvalitní obuv, ideálně nepromokavá (v zimě nezbytnost), stejně tak dobrá bunda přijde v nepříznivém počasí vhod. Vícedenní výpravy pak vyžadují vhodný batoh, spacák a obvykle i nějakou karimatku. Zde se ceny pohybují v ohromném rozmezí. Na druhou stranu tím získáváte příležitost na nákup narozeninových dárků, které děti vážně ocení. Posledním vybavením je skautský kroj. Je složen z krojové košile, jejíž cena se pohybuje od 499,- do 590,- Kč. Krojové kalhoty není třeba kupovat nějaké speciální, jen je dobré dětem vybrat nějaké neutrální, nejlépe zelené nebo hnědé. Ke kroji pak náleží různé nášivky. Povinnou část nášivek (mezinárodní domovenka, domovenka Prostějov, číslo oddílu a příslušnost ke světovému hnutí) dáváme dětem zdarma. Oddílové nášivky pak prodáváme v ceně 50,- Kč za nášivku. Dítěti také nepořizujte skautský šátek, dostane jej od nás při vhodné příležitosti - šátkování.