Středisko Járy Kaštila

Jamboree on the Internet

Datum: 27. 10. 2015 | Autor: Martin Kolařík (Smurf) | 367 přečtení

V pátek 16. října jsme se zapojili do celosvětové skautské akce JOTA/JOTI 2015. Jde o navazování kontaktů se skauty z celého světa prostřednictvím rádiového vysílání (58. JOTA) nebo internetu (19. JOTI).

JOTI se náš 6. oddíl nikdy neúčastnil, ale po mojí letošní zkušenosti z Jamboree jsem chtěl do oddílu přinést aspoň na chvíli trochu toho mezinárodního rozměru skautingu. Pak bylo JOTI jasná volba jen jsme jej už nedokázali napasovat do oddílového plánu a tak proběhlo pouze na družinovkách. Ale i na tak krátkou dobu se povedlo.

Klučičí družiny Velbloudů a Krokodýlů měly schůzky nejdříve a tak se stihli spojit se skauty z Indonésie a Filipín, kteří měli o 6 hodin víc a tak se postupně chystali do pelechu. Klukům se podařilo spojit i se skauty ze Švédska, Finska, Francie, Itálie, Německo, Dánsko a samozřejmě sousedního Slovenska, kde byla komunikace nejsnazší.

Od páté odpolední se pak zapojila i holčičí družina Vyder. Mimo evropskou klasiku se jim podařilo spojit se i se skautkou z Japonska.

  • Motýlek: “... byla tam i Japonka, ale šla hned spát ...”
  • Veverka: “... a polák co uměl česky ...”
  • Maďa: “... mě se ten jeden představil, že byl z Kazachstánu …”

Obvykle komunikace začala běžným dotazem “jak se máš” a pak se točila kolem dotazů na místní čas, počasí, barvu krojů, barvu šátků a způsob táboření, se zaměřením na používané stany.

  • Kačer: “... Motýlek má domluvený výlet do Finska :o) …”
  • Víťa: “ … v Itálii mají nějaké indiánské stany, ale nejsou to teepee, ”
  • Kyblík: “jo, nějaké z Kanady, mají i podlahu, takže si tam nezatopí :o)”
  • Motýlek: “... nevím kdo, ale někdo má fialovej šátek, asi Švéd”
  • Kyblík: “a v Itálii mají fakt pěkný kroje,”
  • Víťa: “mají modrý kroje ...”

Zapojili jsme se i do JamPuz aktivity, kde měl každý přihlášený speciální ID kód a snažil se získat kódy od jiných účastníků. S nimi se pak daly vyplňovat různé úkolové tabulky, třeba Bingo. Tato část ale moc dobře nefungovala, většina těch, kteří se pídili po ID kódu se ihned po jeho získání zase odpojili a tak jsme o sběr kódů ztratili zájem a raději se věnovali povídání si o všem možném.

Některým se to tak líbilo, že se nakonec zapojili ještě doma. Termín na příští rok (14. - 16. 10. 2016) už máme v kalendáři, takže si na JOTI určitě zkusíme najít víc času.

Smurf

Website developed by Smurf & Pompo | Powered by WordPress | administrace | Hosted on lebeda.skauting.cz


Login

Lost your password?